středa 31. července 2013

Anna krví oděná

Meme pořádané mnou. Více informací naleznete zde.

Příspěvek do tohoto meme je od Moniky, tímto jí moc děkuji za zapojení.

Kendare Blake - Anna Korlovová 1 - Anna krví oděná

Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé.
Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít.
Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.
Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov.
Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.


Četbu této knihy jsem neustále odkládala, protože jsem takříkajíc zvyšovala napětí. Strašně jsem se na ni těšila. Anotace mě zaujala, už když kniha vyšla v originále a tak jsem netrpělivě čekala, až vyjde i u nás. Tedy ona a druhý díl, protože se nerada pouštím do sérií, které nejsou vydané komplet.
Když jsem si tedy vyhradila dostatečně dlouhý čas na to, abych stihla najednou přečíst celou knihu i s druhým dílem v závěsu, s radostí jsem ji otevřela. Nijak zvlášť se mi nelíbí, když je příběh psaný v první osobě jednotného čísla a ještě v přítomném čase, ale byla jsem odhodlaná to ignorovat a vychutnat si příběh.
Vychutnávání se bohužel nekonalo.
Theseus Cassio Lowood, zkráceně Cas (a to si pište, že když ho někdo oslovoval plným jménem, strašně se mu to nelíbilo) mi neskutečně lezl na nervy. Jsem přesvědčená o tom, že pokud má být hrdina jakékoliv knihy úžasný a výjimečný, mělo by to být zjevné z jeho jednání a činů. Cassio sám o sobě tvrdil, jak je fantastický a obdařený (ne vy smyslu erotických romancí, ale nadpřirozenou mocí zabíječe mrtvých samozřejmě), ale ve skutečnosti jsem nikde neviděla jediný důkaz. Pár duchů sice zabil, ale zdálo se mi spíš, že to byly šťastné náhody – hodil nůž, který se vhodně zapíchl do ducha, překulil se a trefil ducha svým kouzelným zděděným athame do žeber, apod. Po třech letech a tuším 22 likvidací duchů je zocelen bojem, zatvrzelý a zkušený, nikdo a nic ho nemůže vyděsit ani překvapit (ale Anna mu nakope prdel jedna dvě a on nemá ani nejmenší ponětí, jak by ji mohl přemoct).
Cas neudržuje žádné přátelství, nemá k nikomu a ničemu vazby – tedy až na matku a kocoura, kteří kočují po Státech s ním. V Anně krví oděné se seznámí s pár lidmi, se kterými to pak táhne dál a kteří ho tahají z jeho průserů. Cas totiž není schopen nic udělat sám. Když se nedej bože ocitne v problémech, buď mu někdo nakope, nebo ho někdo zachrání.
No, dost už kritiky hlavního hrdiny, z výše uvedeného je myslím dost jasně poznat, že mě tento klučina nikterak neuchvátil. Anna, to je úplně jiná písnička. Tahle postava se mi líbila skoro tolik, jako mi byl Cas nesympatický. Její popis, chování i minulost, to vše bylo skvělé. Alespoň tahle část příběhu fungovala bez problémů. Anna, zavražděná dcera finských přistěhovalců byla v šestnácti zabita a tento zločin nebyl nikdy objasněn. Její duch se teď poflakuje po jejím domě a zabíjí všechny, kteří se do něj odváží vstoupit. Z roztrhaných mrtvol si dělá moc pěknou sbírku a ze scény, ve které se Cas dostal do jejího sklepa, opravdu mrazí.
Thomas, takový Casův pomocník, byl také fajn, číst o něm mě nenutilo zavracet oči v sloup jako v případě hlavního hrdiny. I ostatní postavy jsem v pohodě zkousla, i když Casova matka se někdy chovala zvláštně (ale to nejspíš bylo vyvolané tím, že její synek bojuje s duchy a nemíní s tím přestat, i když může snadno přijít k úhoně).
Jelikož jsem vzápětí četla i druhý díl, musím se zmínit i o něm. Dívka z nočních můr byla ještě slabší než jednička. Ta měla alespoň nápad a Annu. Dvojka měla jen Case a jeho problémy a neschopnost. A její konec… ten byl jednoduše takový, že jsem měla chuť s knihou mrštit proti zdi (každý ať posoudí sám, zda i v něm toto nutkání vyvolával).
Myslím, že největším problémem této série je to, že jsem jako čtenář hlavnímu hrdinovi nevěřila. Nevěřila jsem mu jeho sdělení, činy ani povznesenost nad všechno kolem něj, počínaje přáteli a jednoduchostí zabíjení duchů konče. Celkově příběh není zas až tak špatný, ale už teď je mi jasné, že se k této knize rozhodně vracet nebudu. Patří do kolonky přečteno, mám to za sebou, pryč s tím, dejte sem nějakou skvělou knihu, ať si spravím chuť. Po dočtení této knihy nejvíc pociťuji zklamání. Ale každý čtenář má jiný vkus a já věřím, že se najdou tací, které Anna krví oděná potěší a nadchne.
Jo a ještě musím vyzdvihnout jeden klad – tahle knížka má fantastickou obálku.

3 komentáře:

  1. Mne sa kniha pacila. Minimalne ta prva. Dvojka bola o moc slabsia...

    OdpovědětVymazat
  2. Abych řekla pravdu tak jsi to vystihla úplně přesně. Jako by jsi mi slova brala z úst. Také jsem se na ní těšila a už ze začátku mě to přestalo bavit ,ale stejně jsem pokračovala dál. Doufala jsem ,že by to ze začátku mohlo být slabé a poté se to rozjet ,ale to se nestalo. Druhý díl mám stáhnutý ,ale abych řekla pravdu ještě mi bude trvat než se do toho přemluvím ,abych si to přečetla a ještě když říkáte ,že to za nic nestojí ,tak nevím. Každý má rád jiný styl čtení ,tak říkám ,přečtěte si to a sami uvidíte. Některé scénky jsou tam suprové. Mě se tam třeba líbilo první setkání s Annou,to mi nahánělo husí kůži na těle nebo ve sklepě. Proto nemohu říct,že se mi knížka nelíbila ,ale také mě zničím neohromila. Ale to musí každý posoudit sám :)

    OdpovědětVymazat
  3. Přesně, knihu jsem si taky koupila, po všech možných kladných recenzích, ale byla jsem upřímně zklamaná. Čekala jsem od toho mnohem víc, ale jak se říká sto lidí - sto chutí ... Jinak skvělá recenze, díky. Veronika

    OdpovědětVymazat